Nowa funkcja WordPress – Playground
Playground to innowacyjne narzędzie udostępnione przez WordPress, które pomaga użytkownikom osiągnąć swoje cele i stać się bardziej efektywnymi. Playground umożliwia natychmiastowe testowanie, naukę oraz budowanie stron internetowych.
Jak działa Playground?
Playground jest narzędziem, które działa w przeglądarce internetowej. Oficjalna dokumentacja WordPress przedstawia kilka możliwości jego wykorzystania:
– Wypróbuj blok, motyw lub wtyczkę
– Zbuduj całą stronę, zapisz ją i hostuj
– Testuj swoją wtyczkę na różnych wersjach WordPress i PHP
– Osadź interaktywną wersję WordPressa w samouczku lub kursie
– Pokaż wtyczkę lub motyw na swojej stronie
– Stwórz aplikację mobilną z WordPressem i opublikuj ją w sklepie aplikacji
– Podglądaj wnioski o zmiany z repozytorium
Wtyczka Playground By WordPress Contributors umożliwia stworzenie kopii istniejącej strony internetowej w wersji Playground dostępnej w przeglądarce. Wersja ta pozwala na testowanie wtyczek i motywów, przy zachowaniu prywatności. Zmiany dokonane w Playground nie wpływają na rzeczywistą witrynę. Dane pozostają prywatne i są przechowywane w przeglądarce, aż do zamknięcia karty przeglądarki.
Wywiad z Adamem Zielińskim, architektem WordPress Playground w firmie Automattic
Rozmawiałem z Adamem Zielińskim, architektem WordPress Playground w firmie Automattic, aby dowiedzieć się więcej na temat Playground i jak może być przydatny dla deweloperów oraz zwykłych użytkowników WordPress.
Pierwsze, co mnie zainteresowało, to czym jest Playground i dlaczego powinien go używać każdy? Co można się po nim spodziewać?
Adam Zieliński:
„Playground to WordPress z jednym kliknięciem. Nie ma uciążliwych kroków konfiguracji, konta na serwerze hostingowym ani mówienia o technicznych szczegółach.
Playground to nie tylko strona na playground.wordpress.net. To przełomowa technologia, która umożliwia istnienie tej strony oraz stwarza nową generację interaktywnych narzędzi WordPress dostępnych jednym kliknięciem. Jest to platforma do interaktywnych samouczków, procesu QA (Quality Assurance), programu „przetestuj przed zakupem” dla wtyczek, narzędzi do współpracy, przepływów pracy dla społeczności programistów i wiele więcej.
Podam dwa przykłady:
Strona na playground.wordpress.net pełni również rolę narzędzia QA – można przetestować nadchodzącą wersję WordPressa, przetestować swoją wtyczkę lub motyw z innymi pięcioma wtyczkami i sprawdzić, jak się zachowuje na różnych wersjach WordPressa i PHP. Udowodniło to swoją przydatność w trakcie cyklu wydawniczego WordPressa 6.5, testów biblioteki czcionek i innych.
Jako wtyczka WordPressa, Playground może sklonować istniejącą stronę WordPress, włącznie z treściami, wtyczkami i motywami, i umieścić ją w prywatnej instancji Playground. Daje to możliwość testowania zmian, nowych wtyczek lub aktualizacji przed publikacją ich na żywo, bez potrzeby osobnego hostingu.
Kolejny przykład jest trochę bardziej techniczny, ale warto o nim wspomnieć. Playground może być osadzony na stronach internetowych. Firmy mogą pokazywać swoje wtyczki lub motywy, korzystając z pełnej wersji interaktywnego Playground WordPress osadzonej w ich rzeczywistej witrynie. Jest to niezwykle przydatne dla przyszłych klientów, nawet jeśli nie mają pojęcia o programowaniu.”